Slider
Slider
Podróżowanie i zwiedzanie potrafi nadać życiu wyjątkowy sens. Po co szukać daleko, skoro to właśnie u nas możemy znaleźć przepiękne, urokliwe miejsca, które zaczarują nas od pierwszego wejrzenia? Polska słynie z zapierających dech w piersiach wytworach natury. Jednym z nich jest niewątpliwie rzeka Krutynia.
 

Szlak kajakowy rzeki Krutyni


Krutynia to wyjątkowy szlak kajakowy przepływający przez Mazurski Park Krajobrazowy i Puszczę Piską. Można go uznać za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Długość szlaku wynosi 102 kilometry. Około 60 z nich wiedzie przez jeziora. W latach młodości szlak umiłował sobie przyszły papież, Karol Wojtyła. Płynąc rzeką można podziwiać unikatowe krajobrazy, roślinność i zwierzęta. Niektóre z nich są gatunkami bardzo rzadko spotykanymi w Polsce. Jednym z nich jest Orzeł Bielik. Na porządku dziennym jest również mijanie płynących w okolicy wydr. Nad głową latają ćwierkające ptaki, po bokach widać imponujących rozmiarów i kształtów drzewa, a w przejrzystej wodzie można podziwiać wyjątkowe krasnorosty. Niczym szczególnym jest konieczność wymijania złamanych drzew leżących na rzece. Wszystko to sprawia, że podczas spływu można się poczuć jak w środku opuszczonej puszczy.

 

Trasa szlaku


Pełny Szlak Rzeki Krutyni liczy ponad 100 kilometrów. Standardowo rozpoczyna się w okolicach zamku w Sorkwitach. Następnie kolejno przepływa się przez jeziora takie jak Lampackie, Lampasz, Kujno, Dłużec, Białe, Gant, połączone strugami. Kolejnym punktem wycieczki jest urokliwa wieś Babięta. Stamtąd kierujemy się Jeziorem Zyzdrój Wielki i Zyzdrój Mały do Jeziora Spychowskiego, gdzie położona jest Stanica Wodna Spychowo. Tam konieczne jest przeniesienie kajaka. Dalej szlak wiedzie przez jeziora Zdrużno, Uplik, Mokre i Krutyńskie. tym sposobem trafiamy do wsi Krutyń, Krutyński Piecek, Rosocha i Wojnowo. Pod koniec trasy można zobaczyć chociażby jeziora Gardyńskie, Jerzewko, Bełdany czy wieś Iznotę. Wszystko to razem z łączącymi rzekami określa się mianem Krutyni.
 

Co można zobaczyć podczas spływu?


Na szlaku zobaczymy wiele wyjątkowych miejsc. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii, jak i przyrody. Rezerwat Czapli Siwej, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w którym można zobaczyć wilki, czy wszechobecne pola nenufarów to jedynie początek.

Oprócz niewątpliwych walorów naturalnych, szlak rzeki Krutyni bogaty jest w atrakcje turystyczne. Można tu wspomnieć między innymi o miejscowości Krutyń. Warto tam zobaczyć wyjątkową, tradycyjną, drewnianą zabudowę, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Dominują niskie chaty ozdobione regionalnymi akcentami. Urocze okiennice i wykończenia przyciągają uwagę wszystkich turystów. W byłej stodole ulokowano pocztę. W Wojnowie warto zwrócić uwagę na klasztor starowierców, a w Iznocie pochylić się nad historią Króla Galindów.
 

Rodzaje spływów


Chcąc przekonać się na własnej skórze o pięknie Rzeki Krutyni trzeba wybrać odpowiedni dla siebie wariant. Najbardziej popularne są jednodniowe spływy Krutynią. Polegają na tym, że wybieramy sobie określony odcinek szlaku, który chcemy przepłynąć. W zależności od możliwości na jeden dzień można zaplanować dziesięć do nawet trzydziestu kilometrów. Kajak wypożyczymy z firmy, która zawiezie go w miejsce, które wybraliśmy na początek spływu. Po jego zakończeniu wystarczy, że do niej zadzwonimy, a pracownik przyjedzie po nas w określone miejsce.
 
Jeśli chcemy poznać cały szlak, najlepiej wybrać się na zorganizowany spływ kilkudniowy. Długość imprezy zależeć będzie od stopnia zaawansowania uczestników i zaplanowanych atrakcji. Nie warto się jednak spieszyć. Zdecydowanie lepiej cieszyć się wrażeniami i wszechobecnym spokojem. Optymalnie spływ zajmie od pięciu dni do ponad tygodnia. Firma organizująca wydarzenie zapewni nam nocleg i wyżywienie, a także na bieżąco będzie monitorować stan kajaków.
 

Ile to kosztuje?


Jeżeli wszystkie okoliczności jednoznacznie zachęcą do wzięcia udziału w spływie, pojawia się pytanie - ale ile to tak na prawdę kosztuje? Jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe, ceny wahają się w zależności od odcinka w granicach 40 do 60 złotych za dwie osoby plus paliwo. Koszty spływów wielodniowych to już koszt rzędu kilkuset złotych. Warto jednak wybrać się na Rzekę Krutynię i na własnej skórze doświadczyć jej piękna.
Wycieczki w jeden dzień
Image is not available
Slider
Wycieczki na weekend
od
500zł.

Hotele *** HB

Image is not available
Image is not available
od
550zł.

Hotele *** HB

Image is not available
Image is not available
od
550zł.

Hotele *** HB

Image is not available
Image is not available
od
550zł.

Hotele *** HB

Image is not available
Image is not available
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider
Image is not available

Luksusowe jednostki, przystępne ceny

Zarezerwuj jacht na Mazurach przez naszą stronę a otrzymasz atrakcyjne zniżki na nasze wycieczki z Giżycka i Mikołajek.

Slider
Wycieczki objazdowe
Image is not available

Z nami nie będziesz musiał wracać na stopa!

Działając jako touroperator posiadamy gwarancję ubezpieczeniową AXA na ponad 175 000 zł.
Wszystkie nasze wycieczki objęte są Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia:

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider