Blog o Mazurach, Suwalszczyźnie, Augustowie i Krajach Bałtyckich
Spływy kajakowe Krutynią
Szlak kajakowy rzeki Krutyni
Krutynia to wyjątkowy szlak kajakowy przepływający przez Mazurski Park Krajobrazowy i Puszczę Piską. Można go uznać za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Długość szlaku wynosi 102 kilometry. Około 60 z nich wiedzie przez jeziora. W latach młodości szlak umiłował sobie przyszły papież, Karol Wojtyła. Płynąc rzeką można podziwiać unikatowe krajobrazy, roślinność i zwierzęta. Niektóre z nich są gatunkami bardzo rzadko spotykanymi w Polsce. Jednym z nich jest Orzeł Bielik. Na porządku dziennym jest również mijanie płynących w okolicy wydr. Nad głową latają ćwierkające ptaki, po bokach widać imponujących rozmiarów i kształtów drzewa, a w przejrzystej wodzie można podziwiać wyjątkowe krasnorosty. Niczym szczególnym jest konieczność wymijania złamanych drzew leżących na rzece. Wszystko to sprawia, że podczas spływu można się poczuć jak w środku opuszczonej puszczy.
Trasa szlaku
Pełny Szlak Rzeki Krutyni liczy ponad 100 kilometrów. Standardowo rozpoczyna się w okolicach zamku w Sorkwitach. Następnie kolejno przepływa się przez jeziora takie jak Lampackie, Lampasz, Kujno, Dłużec, Białe, Gant, połączone strugami. Kolejnym punktem wycieczki jest urokliwa wieś Babięta. Stamtąd kierujemy się Jeziorem Zyzdrój Wielki i Zyzdrój Mały do Jeziora Spychowskiego, gdzie położona jest Stanica Wodna Spychowo. Tam konieczne jest przeniesienie kajaka. Dalej szlak wiedzie przez jeziora Zdrużno, Uplik, Mokre i Krutyńskie. tym sposobem trafiamy do wsi Krutyń, Krutyński Piecek, Rosocha i Wojnowo. Pod koniec trasy można zobaczyć chociażby jeziora Gardyńskie, Jerzewko, Bełdany czy wieś Iznotę. Wszystko to razem z łączącymi rzekami określa się mianem Krutyni.
Co można zobaczyć podczas spływu?
Na szlaku zobaczymy wiele wyjątkowych miejsc. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii, jak i przyrody. Rezerwat Czapli Siwej, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w którym można zobaczyć wilki, czy wszechobecne pola nenufarów to jedynie początek.
Oprócz niewątpliwych walorów naturalnych, szlak rzeki Krutyni bogaty jest w atrakcje turystyczne. Można tu wspomnieć między innymi o miejscowości Krutyń. Warto tam zobaczyć wyjątkową, tradycyjną, drewnianą zabudowę, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Dominują niskie chaty ozdobione regionalnymi akcentami. Urocze okiennice i wykończenia przyciągają uwagę wszystkich turystów. W byłej stodole ulokowano pocztę. W Wojnowie warto zwrócić uwagę na klasztor starowierców, a w Iznocie pochylić się nad historią Króla Galindów.
Rodzaje spływów
Chcąc przekonać się na własnej skórze o pięknie Rzeki Krutyni trzeba wybrać odpowiedni dla siebie wariant. Najbardziej popularne są jednodniowe spływy Krutynią. Polegają na tym, że wybieramy sobie określony odcinek szlaku, który chcemy przepłynąć. W zależności od możliwości na jeden dzień można zaplanować dziesięć do nawet trzydziestu kilometrów. Kajak wypożyczymy z firmy, która zawiezie go w miejsce, które wybraliśmy na początek spływu. Po jego zakończeniu wystarczy, że do niej zadzwonimy, a pracownik przyjedzie po nas w określone miejsce.
Ile to kosztuje?
Jeżeli wszystkie okoliczności jednoznacznie zachęcą do wzięcia udziału w spływie, pojawia się pytanie - ale ile to tak na prawdę kosztuje? Jeśli chodzi o wycieczki jednodniowe, ceny wahają się w zależności od odcinka w granicach 40 do 60 złotych za dwie osoby plus paliwo. Koszty spływów wielodniowych to już koszt rzędu kilkuset złotych. Warto jednak wybrać się na Rzekę Krutynię i na własnej skórze doświadczyć jej piękna.